Zvi Hecker

Zvi Hecker (1. 5. 1931 – 24. 9. 2023) pro Kabinet architektury navrhl autorskou expozici a účastnil 7. 3. 2014 se vernisáže této výstavy.  K výstavě, na které jsem spolupracoval jako kurátor a výtvarný designer, vyšel katalog s mou grafickou úpravou. Spolukurátor, spolueditor katalogu a spoluautor koncepce je Tadeáš Goryczka. Texty v katalogu poskytl Rafi Segal, Andres Lepik a Zvi Hecker. Překlady vytvořil Radovan Charvát (cz) a Jolanta Gromadzka (pl). Mezi další spolupracovníky patří Paolo Fontana, asistent Ateliéru Zvi Heckera.

V roce 2015 Kabinet architektury ve spoluopráci s Rafim Segalem z MIT a Zvi Heckerem vytvořili  vytvořili výstavu Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo. Šlo o první výstavu díla Alfreda Neumanna na světě (Kabinet architektury – Dům umění (GVUO), Ostrava / 3. 4. – 7. 6. 2015 / Vernisáž 2. 4. 2015). K výstavě vyšel katalog. Výstava byla dále uvedena v Muzeu architektury ve Vratislavi a v Univerzitě Bauhaus ve Výmaru.

 Zvi Hecker v Ostravě (2014)

 Zvi Hecker ve Vratislavi (2015)

 

Zvi Hecker

Narodil se v roce 1. 5. 1931 v Krakově, vyrostl v Samarkandu, architekturu studoval na Technionu v Haife, malířství na Avni Institute of Art and Design v Tel Avivu. Učil na Lavalově univerzitě v Quebeku a na univerzitě užitého umění ve Vídni. V roce 1960 se začal věnovat praktické architektuře, nejprve v Tel Avivu, od roku 1991 v Berlíně. V Tel Avivu vytvořil například radnici v Bat Yamu, spirální apartmány v Aramant Ganu nebo Muzeum Palmachu. V Berlíně navrhl židovskou školu Heinze Galinského, památník se symbolickými řadami lavic pro bývalou synagogu, židovské kulturní centrum v Duisburgu a další stavby. Zvítězil v mnoha soutěžích, dostal Německou cenu kritiků za architekturu, Rechterovou cenu za architekturu v Izraeli a další ocenění. Zemřel 24. 9. 2023 v Berlíně.