Výstava: Iain Patterson – Smacznego / Industrial Gallery Ostrava

[kurátor, popisky, plotry]

Industrial Gallery Ostrava / březen 2016 / vernisáž a přednáška 14. 3. 2016

Výstava a publikace série kreseb vycházejících z receptů samozřejmě vnucuje představu kuchařské knihy, která je tvořena kombinací obrázků a receptů. V tomto případě bych si přál, aby text plnil až druhořadou úlohu, i když nikoho nehodlám odrazovat od toho, aby tyto recepty vyzkoušel, pokud na ně bude mít chuť.

V září roku 1979 jsem se účastnil uměleckého plenéru v jednom malém slezském trhovním městečku. Jídla podávaná v jediné tamní restauraci byla nudná a monotónní, jen občas pro zpestření prokládaná tradičním bigosem. Měl jsem živě v paměti polské potraviny, kterými oplývaly pulty skotských obchodů, a tak jsem očekával, že si budu moci doplnit svou stravu návštěvou několika blízkých obchůdků. Čerstvé ovoce a zelenina se ukázaly být doslova nesehnatelné, i když pole, která obklopovala městečko, jasně vypovídala o jejich existenci, a stejné to bylo i s mléčnými výrobky.

Moje honba za jídlem nakonec přinesla své ovoce a zcela nečekaném místě – v trafice „Ruch“ (obdoba českého PNS, populární na nárožích ulic). Koupil jsem si tam dvě pohlednice: Dorsz zapiekany (Zapékaná treska) a Pierożki ze szpinakiem (Pirohy se špenátem). A tehdy jsem začal dělat to, co jediné se v polském kulinárním umění dalo dělat, začal jsem, povzbuzován oním dvourozměrným jídlem, pracovat na kresbách, které jsou reprodukovány v této knize.

více: http://kabinetarchitektury.cz/iain-patterson-smacznego-industrial-gallery-ostrava/