Broulík, Petr: Výtvarník kvůli „baráku“ pátrá po díle architekta, in MF Dnes Regionální mutace – severni Morava a Slezsko, 3. 4. 2008

mfdnes-29-5-08-a1

Výtvarník kvůli „baráku“ pátrá po díle architekta

 

Česká republika má ve své historii architektury být na co pyšná. A váží si jí – zejména v poslední době se mnoho pořadů a publikací věnuje právě architektuře.

Avšak málokterý z významných či slavných českých architektů má dnes na internetu tak bohaté a přitažlivé stránky jako ostravský architekt Felix Neumann.

Web věnovaný tomuto staviteli je plný historických a současných fotografií, nákresů a textů, které už několik let doplňují stále dalšími fakty a daty nadšenci seskupení kolem ostravského výtvarníka Jaroslava Němce.

Vše začalo koncem devadesátých let, kdy se parta mladých výtvarníků usídlila v neudržovaném domě na spletité křižovatce Nádražní ulice s Mariánskohorskou.

Výtvarníci zde pořádali výstavy a happeningy a řada z nich měla v domě svůj ateliér. Tento dům navrhl před více než sto lety právě Felix Neumann a stavba se stala na konci devatenáctého století dominantou místa, kudy vedla hranice mezi městem Moravskou Ostravou a tehdy samostatným Přívozem.

„Dům je velmi zajímavý svým půdorysem, má také velmi pozoruhodně řešené schodiště. Bohužel byl v osmdesátých letech minulého století spíše terčem nevhodných úprav,“ říká Jaroslav Němec, který o domě a tvorbě a životě výtvarníků v něm natočil i nezávislý dokument nazvaný Barák.

Dnes už je dům v lepším stavu než v minulých desetiletích, ovšem Jaroslav Němec se rozhodl pátrat po zajímavém autorovi, který jej navrhl. A vytvořil fandovský web, který potěší každého milovníka architektury.